Kakor vam drago 2000x1250px 3239
Pojdi na vsebino

William Shakespeare

Kakor vam drago

Cilj in hkrati imanentna vsebina vsake Shakespearove komedije – razplet, ki ga pričakujemo in se ga veselimo vso igro – je srečen konec, t. i. happy end. Happy end je ključno povezan s konceptom romantične ljubezni in množične poroke, temu cilju je podrejeno vse, vsebina in liki, v tem je Shakespearova komedija ekvivalent sodobni romantični komediji in enako nerealna. Kakšna je zgodba (zaradi podobnih naslovov jih pogosto zamenjujemo), ni tako pomembno – ponavadi je polna senzacionalističnih elementov, kot so brodolom, pobeg v gozd ali politične razprtije –, bistveno je, da se igra zaključi z veliko srečnimi pari. Shakespeare v komedijah svoje like večkrat obleče v kaj drugega, pogosto celo zamenjajo spol, saj se tako lažje izrazijo; zdi se, da je za srečo nujno igranje vloge, transformacija.Rozalinda, protagonistka komedije Kakor vam drago, je najkompleksnejša Shakespearova junakinja; tista, ki med vsemi Shakespearovimi ženskimi liki izreče največ besed in ima nad svojo usodo do pravljičnega konca največ nadzora. Ali ima nadzor nad svojo usodo in (nepravljičnim) življenjem, ki ji ga sugerira industrija sreče, tudi sodobna Rozalinda, v družbi katere vstopamo v našo pravljico, je manj verjetno.

Kakšen je tvoj happy end, če se ne zaljubiš? Ni ga.

As You Like It, 1599

Komedija

Premiera: 4. april 2024

Ustvarjalci

Prevajalec

Oton Župančič

Režiser

Juš Zidar

Kakor vam drago je ena od Shakespearovih zrelih in najpogosteje uprizarjanih komedij, v kateri se Shakespeare ukvarja z dvema nasprotujočima si svetovoma: z realnostjo in utopijo. Utopija je kot alternativa ozki in represivni, inhibicij polni realnosti postavljena v gozd – prostor, v katerem je pri Shakespearu mogoče vse: čudeži (Sen kresne noči), skrajna ljubezen, norost (Kralj Lear), skrajno nasilje (Tit Andronik) … Gozd je zatočišče (Dva gospoda iz Verone), predvsem pa prostor za spremenljive identitete tistih, ki si vanj upajo vstopiti. Ardenski gozd naseljujejo nenavadni in očarljivi ljudje, ki se ne uklanjajo družbenim normam, fluidne, pravljične entitete, bitja, ki nočejo živeti v politični ureditvi Frederickovega kraljestva ter imajo druge vrednote in želje. Gozd se izkaže kot prostor, v katerem se lahko realizirajo in najdejo idealnega partnerja, tukaj so mogoče vse vrste ljubezni in zvez, v gozdu ni potrebe po politiki, pretvarjanju, ni nerodnosti v jeziku, ni družbenih slojev, spol ni pomemben, ni omejitev.

Komedijo Kakor vam drago bo režiral eden vidnejših ustvarjalcev mlajše generacije Juš Zidar, ki je v lanski sezoni na Velikem odru režiral Idiota Fjodorja Mihajloviča Dostojevskega, pred nekaj leti pa črno komedijo Pijani Ivana Viripajeva. V komediji Kakor vam drago se bo ukvarjal predvsem z možnostjo oziroma nezmožnostjo utopije.

Premiera aprila 2024 na Velikem odru