
Vsako sezono izvedemo dvodnevni seminar za učitelje predmeta gledališki klub ter za gledališke mentorje in srednješolske profesorje.
Pomagamo pri razvijanju pozitivnega odnosa šolarjev in dijakov do gledališča.
Leta 2003 smo v želji, da bi vzpostavili živahno in intenzivno komunikacijo med gledališčem, profesorji, učitelji, dijaki in učenci, začeli z organizacijo delavnice, v kateri smo se posvetili poučevanju o gledališču. Tako vsako sezono v času krompirjevih počitnic izvedemo dvodnevni seminar za učitelje predmeta gledališki klub ter tudi za gledališke mentorje in srednješolske profesorje. Žal smo bili v času korone prisiljeni prekiniti z delovanjem, saj je učenje o gledališču vedno neposredna in živa izkušnja. Učenje gledališča je vedno izkustveno in ga ni mogoče kvalitetno izvajati preko sodobnih komunikacijskih platform. Z novim šolskim letom 2023/24 pa se seminar vrača v prenovljeni obliki.
Udeleženci spoznavajo ustroj gledališke hiše in značilnosti ustvarjalnih procesov, ki so potrebni za nastanek gledališke uprizoritve. Seminar Gledališče – igralec – predstava je organiziran na način delavnic; tako se seminaristi seznanijo z gledališkim ustvarjanjem na neposredni, praktični ravni. Število udeležencev je zato omejeno na 25 oseb, saj delo z njimi poteka tudi na individualni ravni. Sodeč po odzivih dosedanjih udeležencev, smo pri svojem delu zelo uspešni.
Poleg tega v MGL želimo pomagati pri razvijanju pozitivnega odnosa šolarjev in dijakov do gledališča, zato z veseljem sprejmemo skupino učencev ali dijakov, jih pred predstavo popeljemo po zakulisju ter jih seznanimo z delom in poklici vseh tistih, ki prispevajo k nastanku gledališke uprizoritve.
Seminar o gledališču
MGL v času krompirjevih počitnic že 20 let pripravlja dvodnevni seminar za učitelje izbirnega predmeta gledališki klub in mentorje gledaliških krožkov. Seminar je zasnovan kot polna izkušnja gledališča ob praktičnem delu v sodelovanju s poklicnimi igralci, režiserji, dramaturgi in drugimi ustvarjalci. Ira Ratej, vodja gledališke pedagogike v MGL, ki je program tudi zasnovala, po ogledu zaodrja in izbrane predstave učitelje vodi skozi ustvarjalne gledališke procese, tako da so ti prenosljivi v šolsko okolje. Igralka Mojca Funkl, ki se tudi ukvarja z gledališko pedagogiko, skupaj z učitelji izvaja improvizacijske vaje, saj so te temeljni kamni vsakega gledališkega ustvarjanja. Redni profesor dramske igre in igralec Boris Ostan udeležence povede v svet gledaliških mask, ki so zelo učinkovito pedagoško orodje pri ukvarjanju z gledališčem tudi v območju šolskega raziskovanja gledališča. Diplomirana arhitekta Barbara Matul Kalamar, ki pri poučevanju gledališče sodeluje že od začetkov, učiteljem predstavi način ustvarjanja in pomen scenografije in kostumografije.
V šolskem letu 2023/2024 se bo pedagoški skupini pridružila pedagoginja Brina Zoran, ki bo s svojimi bogatimi izkušnjami, ki jih je pridobila na Slovenskem gledališkem inštitutu, pokrivala področje vzgoje gledalca oziroma procesa izbora, predpriprave in refleksije predstave v okviru šolskih kulturnih dejavnosti, skratka področje gledališke pismenosti.
Prijave
Seminar bomo izvedli v času jesenskih počitnic, in sicer bo potekal v četrtek, 2. novembra in petek, 3. novembra 2023 v prostorih Mestnega gledališča ljubljanskega.
Prijavite se lahko do nedelje, 8. oktobra 2023. Prijavo izvedete preko KATIS Kataloga programov nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki ga najdete na spletni povezavi:
https://paka3.mss.edus.si/katis/Uvodna.aspx
Prosimo, pohitite, saj je število mest zaradi posebnosti pri gledališkem izobraževanju, omejeno.
Po uspešni prijavi, vam pošljemo natančen urnik in ostala navodila.