BDP Svejk 2000x1250px foto Dragana Udovicic 2
Pojdi na vsebino

Jaroslav Hašek

Švejk

Prigode dobrega vojaka Švejka v svetovni vojni

Nedokončani satirični roman češkega pisatelja Jaroslava Haška je izšel leta 1923. Hašek je načrtoval roman v šestih delih, vendar je zaradi srčnega infarkta leta 1923 dokončal zgolj štiri. Vsi štirje deli so izšli v eni knjigi.

Roman pripoveduje o češkem veteranu Josefu Švejku in njegovih prigodah v vojski. Zgodba se začne z atentatom v Sarajevu pred prvo svetovno vojno. Švejk je tako navdušen nad služenjem svoji domovini v vojni, da nihče ne more z gotovostjo ugotoviti, ali je imbecil ali pa le spreten saboter avstro-ogrske vojske.

Švejk

Predstava traja 1 uro in 40 minut in nima odmora.

Gostujoča predstava
Gostuje: Beogradsko dramsko pozorište

Ustvarjalci

Režiser

Veljko Mićunović

Avtorja dramatizacije

Kata Đarmati in Slobodan Obradović

Dramaturg

Slobodan Obradović

Scenograf

Branko Hojnik

Kostumografka

Maria Marković Milojev

Skladateljica in avtorica besedil songov

Nevena Glušica

Oblikovalka odrskega govora

dr Ljiljana Mrkić Popović

Asistentka scenografa

Milana Majić

Nastopajo

Ozren Grabarić

Milutin Milošević

Milutin Dapčević

Miloš Lazarov

Nataša Marković

Jana Bjelica

Iva Ilinčić

Ivana Nikolić

Ivana Vukmirović

Beseda režiserja

Haškov roman lahko beremo kot nadrealistično besedilo, ki združuje življenje in umetnost. Čeprav Hašek ni bil del nadrealističnega gibanja, kljubuje pričakovanjem bralca tako, da v svojem vojnem romanu ne opiše niti ene bitke. Dobri vojak Švejk je po mnenju večine kritikov eno največjih del 20. stoletja. Če bi bil Hašek danes živ, bi svoje satire militarizma (in religije) zasnoval v šestindvajsetih, ne zgolj v šestih zvezkih. Lahko bi tudi rekli »Hašek je naš sodobnik« ali pa »vsi mi smo Švejk«.

Medtem ko se šalimo, da bi preživeli, se smejemo iz groze v groteskni nočni mori … Ali pa morda ne moremo ničesar več jemati kot samoumevno, pa tudi ne preresno, ker smo otopeli. Navajeni na stvarnost in senzacionalizem. Zato moramo fokus preusmeriti na farso. Vsak boj in vsako prizadevanje za izboljšanje sveta je jalovo, zato si šaljivec, dobri vojak Švejk, zasluži apoteozo! Slavimo življenje – triumf absurda. Tudi tako bi lahko označili našo trenutno namero, da to delo uprizorimo v gledališču.