Pojdi na vsebino

Festival RUTA 2026

REGIONALNI GLEDALIŠKI FESTIVAL
RUTA 2025
od 29. januarja do 3. februarja 2026 v MGL

Med 29. januarjem in 3. februarjem 2026 bo MGL že petič gostil regionalni gledališki festival Ruta – edinstven dogodek, ki od svoje ustanovitve leta 2019 povezuje šest gledaliških hiš iz šestih mest držav nekdanje Jugoslavije.

Od decembra 2024 je član Rute tudi Centar za kulturu Tivat, ki zastopa črnogorsko gledališko sceno. Poleg tega bodo na festivalu sodelovali še Beogradsko dramsko pozorište, Dramski teatar Skopje, Kamerni teatar 55 iz Sarajeva, Kazalište Ulysses iz Zagreba oziroma z Brionov ter gostitelj festivala – MGL.

Osrednji cilj Rute je jasen že od vsega začetka – krepiti kulturne vezi, ki presegajo državne meje, in ustvarjati prostor za umetniško sodelovanje. Festival je v teh letih postal prepoznaven dogodek, ki ni le praznik gledališča, temveč tudi priložnost za srečevanje umetnikov, tehničnih ekip in zvestega občinstva.

Znotraj mreže Ruta pa ob festivalskem dogajanju nastajajo tudi drugi skupni projekti. Med njimi velja omeniti novo mednarodno koprodukcijo Življenje podeželskih plejbojev po drugi svetovni vojni ali Tuje hočemo – svojega ne damo v režiji Ivana Penovića, pri kateri bodo moči združili MGL, Beogradsko dramsko pozorište, Dramski teatar Skopje in Grad teatar Budva. Iskreno dobrodošli na festivalski postaji Ruta Ljubljana 2026!

 

Leta 2019 je šest gledališč z območja nekdanje Jugoslavije podpisalo zavezo o sodelovanju, ki so jo poimenovali Regionalna unija teatara – krajše Ruta. Vanjo so vključeni Beogradsko dramsko pozorište, Gradsko pozorište Podgorica (od leta 2024 pa Centar za kulturu Tivat), Dramski teatar Skopje, Kamerni teatar 55 iz Sarajeva, Kazalište Ulysses, ki deluje na Brionih, in MGL. Iz te povezave se je razvil festival Ruta, na katerem je v vsakem od gledališč v enem tednu na ogled šest predstav vseh šestih sodelujočih gledališč. 

V času festivala vsako od gledališč gosti približno 300 gledaliških ustvarjalcev (igralcev, tehničnih in drugih podpornih služb), ki v posameznem mestu odigrajo vsaj šest predstav pred 2000 ali celo 2500 gledalci. Gre za pomemben kulturni dogodek, ki postaja priznan tako na lokalni kot na regionalni ravni. Želimo si, da bi nam v to potentno kulturno navezo uspelo povabiti več prepoznavnih in močnih gospodarskih družb z območja nekdanje Jugoslavije, ki bi lahko finančno podprle celoten festival, ne zgolj posameznega organizatorja, gostitelja oz. gledališča. Pomemben prispevek h kakovostni izvedbi festivala predstavlja tudi finančna in moralna podpora mestnih in državnih institucij.