Nagrade

2017

Priznanje ZDUS za igralske dosežke v letu 2016
Gregor Gruden za vlogo Michaela v Kosu plastike Mariusa von Mayenburga (rež. P. Ekart). 

Bršljanov venec, priznanje ZDUS za umetniške dosežke v letu 2016
Petra Pogorevc za vodenje Knjižnice MGL

2016

Borštnikova nagrada za igro
Primož Pirnat za vloge Masovnega moškega v uprizoritvi Projektator v izvedbi Zavoda Delak in Aslaka, Dovrejskega starine, Vijuga, Orientalske plesalke, Begriffenfeldta, Potnika in Gumbarjav uprizoritvi  Peer Gynt v izvedbi MGL in SSG Trst 

Borštnikova nagrada za kostumografijo
Jelena Proković
 v uprizoritvi Peer Gynt 

Jana Zupančič – Nagrada za najboljšo žensko vlogo na 31. festivalu Gavellovi večeri za vlogo 45-letne in 66-letne Maše Kos v 3 zimah Tene Štivičić.

Jana Zupančič Dnevnikova nagrada za izjemno odrsko stvaritev v sezoni 2015/2016 za vlogo Gruach v uprizoritvi Dunsinane, vlogo Maše Kos v 3 zimah in vlogo Ane v Pogovorih na štiri oči.

Iliada (v koprodukciji SNG Drama Ljubljana, Mestno gledališče ljubljansko in Cankarjev dom)
tri nagrade na Mednarodnem gledališkem festivalu v Torunu na Poljskem
GRAND PRIX (Velika nagrada festivala) za uprizoritev Iliada 
NAGRADA KRITIKOV IN NOVINARJEV za uprizoritev Iliada 
NAGRADA ZA NAJBOLJŠO ZVOČNO PODOBO Branku Rožmanu in izvajalcem 

Priznanja Združenja dramskih umetnikov Slovenije:

Odličje Marija Vera za življenjsko delo prejme igralka Mestnega gledališča ljubljanskega Stannia Boninsegna.

Nagrado za igralske dosežke v letu 2015 prejme Matej Puc, in sicer za vlogo Peera Gynta v uprizoritvi Peer Gynt Henrika Ibsena (Mestno gledališče ljubljansko; rež. Eduard Miler).

2015

Borštnikovo nagrado za igro Jette Ostan Vejrup za vlogo Here v uprizoritvi Homerjeve Iliade v produkciji SNG Drama Ljubljana, Mestnega gledališča ljubljanskega in Cankarjevega doma

Jernej Lorenci
Nagrada časopisa Politika za najboljšo režijo na  49. festivalu BITEF v Beogradu
za režijo Homerjeve Iliade v koprodukciji MGL, SNG Drama Ljubljana in Cankarjevega doma

Uprizoritev Homerjeve Iliade
v koprodukciji MGL, SNG Drama Ljubljana in Cankarjevega doma Nagrada občinstva na  49. festivalu BITEF v Beogradu

Jure Henigman
Dnevnikova nagrada 2015 za najboljši umetniški dosežek v MGL v sezoni 2014/15 (za vlogo Ahila v Homerjevi Iliadi, za vlogo Vanga v Brechtovem Dobrem človeku iz Sečuana in za vlogo Pripovedovalca Nicka Carrawaya v Fitzgeraldovem Velikem Gatsbyju

Žlahtni komedijant 2015
Gašper Tič za številne igralske premene v uprizoritvi Prevare v produkciji MGL in za vlogo Oberlajtnanta Lukaša v uprizoritvi Švejk v produkciji MGL in Gledališča Koper

Žlahtni režiser 2015
Jaka Ivanc za uprizoritev Prevare v produkciji MGL

Žlahtna komedija 2015
Prevare Jere Ivanc v režiji Jake Ivanca in produkciji MGL

Žlahtna komedija po izboru občinstva 2015
Prevare
Jere Ivanc v režiji Jake Ivanca in produkciji MGL

Severjeva nagrada
za igralske stvaritve v slovenskih poklicnih gledališčih za vloge
Petruccia v Shakespearovi Ukročeni trmoglavki 
 Benjamin Mandelstam v Sternheimovi veseloigri Spodnjice
Wilhelm Krey v Sterhneimovi igri v treh dejanjih 1913

2014

Uprizoritev Othello v izvedbi MGL
Nagrada srebrna snežinka na 30. festivalu Sarajevska zima 2014

Primož Pirnat

Dnevnikova nagrada 2014 za najboljši umetniški dosežek v MGL v sezoni 2013/14 (za vlogo Jaga v Shakespearovem Othellu)

Ajda Smrekar
Stopova igralka leta na 17. Festivalu slovenskega filma 2014 v Portorožu (za vlogo Lučke v filmu Pot v raj Blaža Završnika)

Severjeva nagrada
za igralske stvaritve v slovenskih poklicnih gledališčih za vloge
Petruccia v Shakespearovi Ukročeni trmoglavki 
 Benjamin Mandelstam v Sternheimovi veseloigri Spodnjice
Wilhelm Krey v Sterhneimovi igri v treh dejanjih 1913

2013

Primož Pirnat
Severjeva nagrada za igralske stvaritve v slovenskih poklicnih gledališčih za vloge: Petruccia v Shakespearovi Ukročeni trmoglavkiBenjamin Mandelstam v Sternheimovi veseloigri Spodnjice, Wilhelm Krey v Sterhneimovi igri v treh dejanjih 1913

Numen in Ivana Radenović
48. Festival Borštnikovo srečanje – Nagrada za scenografiji v uprizoritvah Črna žival žalost  v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega in MOJSTER IN MARGARETA v izvedbi Drame SNG Maribor

Jurij Drevenšek
Dnevnikova nagrada za izjemno odrsko stvaritev v sezoni 2012/2013 za vloge Jacquesa v Ionescovi absurdni komediji Jacques ali Podrejenost, Bianke v Shakespearovi Ukročeni trmoglavki in Carlosa v mjuziklu Ženske na robu živčnega zloma

Uprizoritev Nevihta A. N. Ostrovskega v izvedbi MGL
Nagrada srebrna snežinka na 29. festivalu Sarajevska zima

Jernej Lorenci
Nagrada časopisne hiše Politika za najboljšo režijo na 47. BITEF-u  (Beograjski mednarodni gledališki festival)
za režijo Nevihte A. N. Ostrovskega v izvedbi MGL

Uprizoritev Nevihta v izvedbi MGL
Tretja nagrada občinstva na 47. BITEF-u  (Beograjski mednarodni gledališki festival)

Nina Rakovec
vesna za najboljšo žensko vlogo na 16. Festivalu slovenskega filma
za vlogo Tine v filmu Dvojina Nejca Gazvode

 

2012

Jure Henigman
Nagrada vzhajajoča zvezda (shooting star) na 63. Berlinskem filmskem festivalu za vlogo Gregorja v filmu Izlet Nejca Gazvode 

Nevihta
Velika nagrada Festivala Borštnikovo srečanje za najboljšo uprizoritev

Jernej Lorenci
Borštnikova nagrada za režijo uprizoritve Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega

Primož Pirnat
Borštnikova nagrada za igro za vlogo Borisa Grigorjiča v uprizoritvi Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega

Matej Puc
Borštnikova nagrada za igro za vlogo Tihona Ivaniča Kabanova v uprizoritvi Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega

Nika Rozman
Borštnikova nagrada za mlado igralko za vlogo Katerine v uprizoritvi Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega

Branko Hojnik
Borštnikova nagrada za scenografijo v uprizoritvi Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega

Branko Rožman
Borštnikova nagrada za glasbo v uprizoritvi Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega

Belinda Radulović
Borštnikova nagrada za kostumografijo v uprizoritvi Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega

Maja Cerar
Borštnikova nagrada za oblikovanje govora v uprizoritvi Nevihta v izvedbi Mestnega gledališča ljubljanskega

Jana Zupančič
Vesna za najboljšo glavno žensko vlogo na 15. festivalu slovenskega filma v Portorožu za vlogo Tjaše v filmu Vaje v objemu Metoda Pevca

Judita Zidar
Dnevnikova nagrada za vlogo Mill Lavarello v predstavi Dlje od najdlje Zinnie harris.

Iztok Kovač
Župančičeva nagrada 2012

za dosežke v zadnjih dveh letih
(tudi za koreografijo v uprizoritvi Rekviem H. Levina)

Tobias Putrih
Župančičeva nagrada 2012

za dosežke v zadnjih dveh letih
(tudi za scenografijo v uprizoritvi Mačka na vroči pločevinasti strehi Mačka na vroči pločevinasti strehi T. Williamsa)

Jure Henigman
Nagrada za najboljšo moško vlogo
v kategoriji debitantskih filmov na 43. filmskem festivalu v Nashvillu v ZDA za vlogo Vojaka Gregorja v filmu Izlet Nejca Gazvode
Častni naziv "kulturni ambasador" Gimnazije Ledina

Boris Ostan
Nagrada za komedijanta večera
na celjskem festivalu Dnevi komedije za vlogo Argana v komediji Namišljeni bolnik.

Ivica Buljan
Nagrajenec Prešernovega sklada 2012
za režijo predstav Macbeth po Shakespearu, Sallinger, Mala morska deklica, Ma in Al, Vampir, Lovske scene iz spodnje Bavarske, Kiklop, Werther in Mačka na vroči pločevinasti strehi.

2011

Tanja Ribič
Plaketa na Festivalu domačih igranih serij FEDIS
v Beogradu za vlogo Lili Muhe v TV seriji Naša mala klinika.

Henrik Ahr
Borštnikova nagrada za scenografijo
v uprizoritvi Hudič babji Karla Schönherrja

Viktorija Bencik Emeršič
Borštnikova nagrada strokovne žirije za umetniške dosežke
za vlogo Žene v uprizoritvi Hudič babji Karla Schönherrja

Jure Henigman
Nagrada vesna za najboljšo moško vlogo
na 14. Festivalu slovenskega filma v Portorožu za vlogo Vojaka Andreja v filmu Izlet Nejca Gazvode
Stopova nagrada za igralski dosežek za vlogo Vojaka Gregorja v filmu Izlet Nejca Gazvode

Jette Vejrup Ostan
Dnevnikova nagrada
za naslovno vlogo v predstavi Harper Regan Simona Stephensa.

Alja Predan
Veliki bršljanov venec za življenjsko delo
na področju teoretične in praktične dramaturgije, za prevajalsko in uredniško delo ter za delo na festivalu Borštnikovo srečanje.

Alen Jelen
Bršljanov venec ZDUS
za režijo uprizoritve Družba na poti Doma Daltona Bidwella v izvedbi MGL in ŠKUC gledališča, uspešno desetletno umetniško vodenje ŠKUC gledališča in za radijske režije v letu 2010.

Gregor Čušin
Žlahtni komedijant Dnevov komedije 2011
za vlogo Harpagona v Molièrovem Skopuhu

2010

Gašper Tič
Priznanje Združenja dramskih umetnikov Slovenije
za vlogo Vasilija Ohlobistina v Tanji - Tanji O. Muhine

Iva Krajnc
Priznanje za izjemno stvaritev tujega igralca oziroma igralke
v srbskem filmu na festivalu Filmska srečanja v Nišu za vlogo Lee v filmu Besa Srđana Karanovića (po mnenju strokovne žirije)
Nagrada za najboljšo žensko vlogo na festivalu Filmska srečanja v Nišu za vlogo Lee v filmu Besa Srđana Karanovića (po mnenju žirije kritike)

Jana Zupančič
Dnevnikova nagrada
za vlogo Beatrice v uprizoritvi Cenci P. B. Shelleyja

2009

Marko Simčič
Odličje Marija Vera
, priznanje Združenja dramskih umetnikov Slovenije za življenjsko delo

Sugar – Nekateri so za vroče
Nagrada občinstva
na Dnevih komedije v Celju

Uroš Smolej
Žlahtni komedijant
na Dnevih komedije v Celju za vlogo Jerryja/Daphne v komediji Sugar – Nekateri so za vroče P. Stona, J. Styna in B. Merrilla

Solistika
Nagrada občinstva
na Tednu slovenske drame v Kranju, MGL in Društvo Familija

Petra Veber Rojnik
Dnevnikova nagrada
za vlogo Katarine v Za naše mlade dame D. Potočnjak

Jure Henigman
Borštnikova nagrada
za mladega igralca za vlogo v uprizoritvi Macbeth po Shakespearu, Mini teater Ljubljana, Novoga kazalište Zagreb, Cankarjev dom Ljubljana in ZeKaeM Zagreb

Janez Starina
Satir za igro
na Slovenskem festivalu komornih uprizoritev na Ptuju (SKUP) za vlogo Raya v predstavi Črni kos D. Harrowerja, Cankarjev dom in Imaginarni

Domen Valič
Zlata paličica
za najboljšo moško vlogo za vlogo Joja v predstavi Boksarsko srce L. Hübnerja, LGL – Dramski oder za mlade

Solistika
Nagrada za glasbeno-gledališko virtuoznost
na mednarodnem festivalu Teatarfest Sarajevo, MGL in Društvo Familija

Jana Zupančič
Severjeva nagrada
za vlogo Sugar Cane v mjuziklu Sugar – Nekateri so za vroče P. Stona, J. Styna in B. Merrilla, za vlogo Zine v uprizoritvi Tanja - Tanja O. Muhine, za vlogo Beatrice v uprizoritvi Cenci P. B. Shelleyja (vse MGL) in za vlogo Isabel Archer v Portretu neke gospe H. Jamesa (Anton Podbevšek Teater in Teatri di Vita, Bologna, Italija)

2008

Sebastijan Horvat
Nagrada Prešernovega sklada
za režije v zadnjih dveh letih (tudi za Kvartet H. Müllerja, MGL in E. P. I. center)

Iva Krajnc
Dnevnikova nagrada
za naslovno vlogo v Loliti V. Nabokova

Patty Diphusa – izpovedi pornodive
Prva nagrada
na mednarodnem festivalu Teatarfest Sarajevo, MGL in Društvo Familija

Evgen Car
Vesna za najboljšo glavno moško vlogo
na 11. Festivalu slovenskega filma v Portorožu za vlogo v kratkem filmu Vučko

Tanja Ribič
Nagrada za najboljšega igralca ali igralko
na filmskem festivalu v Taormini na Siciliji za vlogo v filmu Traktor, ljubezen in rock'n'roll režiserja Branka Djurića

2007

Radko Polič
Prešernova nagrada
za življenjsko delo

Gregor Čušin
Priznanje Združenja dramskih umetnikov Slovenije
za igralske dosežke v letu 2006 (za vloge Polonija v Hamletu W. Shakespeara, Napoleona in Tita v uprizoritvi Lipicanci gredo v Strasbourg B. A. Novaka in Azazella v Mojstru in Margareti/Margareti in Mojstru M. A. Bulgakova in M. Javornika

Uroš Smolej
Dnevnikova nagrada
za vlogo Konferansjeja v Kabaretu J. Masteroffa, J. Kanderja in F. Ebba, MGL

Kabaret
Borštnikova nagrada
za estetski preboj

Jette Vejrup Ostan
Borštnikova nagrada
za vlogo Fräulein Schneider v Kabaretu J. Masteroffa, J. Kanderja in F. Ebba

Uroš Smolej
Borštnikova nagrada
za vlogo Konferansjeja v Kabaretu J. Masteroffa, J. Kanderja in F. Ebba

Zvone Šedlbauer
Žlahtni režiser
na Dnevih komedije v Celju za režijo Intimne komedije N. Cowarda, SNG Drama Maribor

2006

Iva Krajnc
Žlahtna komedijantka
na Dnevih komedije v Celju za vlogo Colombine v Beneških dvojčkih C. Goldonija

Boris Kobal
Nagrada občinstva
na Tednu slovenske drame v Kranju (skupaj s Sergejem Verčem) za avtorski projekt Zafrkon v produkciji KUD Pod topoli

Boris Kobal in Ira Ratej
Dnevnikova nagrada
za izjemno gledališko stvaritev za uprizoritev Je to človek? po motivih Prima Levija

Uroš Smolej
Severjeva nagrada
za vlogo Carterja v Prasici debeli N. LaButa, za naslovno vlogo v Hamletu W. Shakespeara in za vlogo Konferansjeja v Kabaretu J. Masteroffa, J. Kanderja in F. Ebba

Iva Krajnc
Nagrada vzhajajoča zvezda
(shooting star) na 56. Berlinskem filmskem festivalu za vlogo Marjane v filmu Ljubljana je ljubljena Matjaža Klopčiča

2005

Bolje tič v roki kot tat na strehi
Žlahtna komedija
na Dnevih komedije v Celju (po mnenju žirije)

Matjaž Zupančič
Žlahtni režiser
na Dnevih komedije v Celju za režijo svoje komedije Bolje tič v roki kot tat na strehi

Milan Štefe
Priznanje Združenja dramskih umetnikov Slovenije
za igralske stvaritve v letu 2004, predvsem za vlogo 11. porotnika v Dvanajstih jeznih možeh R. Rosa in za naslovno vlogo v Juliju Cezarju W. Shakespeara

Alja Predan
Grün-Filipičevo priznanje za dosežke v slovenski dramaturgiji

Boris Ostan
Župančičeva nagrada
za vlogo Marka Antonija v Juliju Cezarju W. Shakespeara, za vlogo Davorina v uprizoritvi Bolje tič v roki kot tat na strehi M. Zupančiča in za vlogo Martina v Kozi ali Kdo je Silvija? E. Albeeja

Mojca Funkl
Dnevnikova nagrada
za vlogo Helene Charles v uprizoritvi Ozri se v gnevu J. Osborna in za vlogo Francke v Kralju na Betajnovi I. Cankarja

Jette Vejrup Ostan
Zlata paličica
za najboljšo uprizoritev v celoti na 11. festivalu Zlata paličica (za avtorstvo in izvedbo igralskega monologa Grdi raček po motivih H. C. Andersena, Bunker in CD Ljubljana

Gašper Tič
Viktor za posebne dosežke
v letu 2004 za stvaritev lika Ane Lize v TV oddaji Spet doma (skupaj z Natašo Tič Ralijan)